Kanādas karavīri nodrošina pārliecinošu NATO spēku klātbūtni Latvijā, pirmdien tiekoties ar Kanādas Senāta priekšsēdētāju Džordžu Fēriju, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV).
Kā informēja Saeimas Preses dienestā, Kalniņa-Lukaševica pateicās par Kanādas ieguldījumu Latvijas un līdz ar to visa Baltijas jūras reģiona drošībā. Viņa uzsvēra, ka Latvijas sabiedrība zina un augstu novērtē Kanādas un ikviena valsts karavīra ieguldījumu.
"Madrides samitā pieņemto lēmumu par NATO klātbūtnes palielināšanu alianses austrumu flangā īstenošana ir izšķiroši svarīgi Latvijas drošībai," pauda Saeimas priekšsēdētāja biedre.
Pievēršoties Krievijas izvērstajam asiņainajam karam pret Ukrainu, Kalniņa-Lukaševica sacīja, ka "ad hoc" starptautiskais tribunāls, kas tiktu izveidots ar ANO Ģenerālās asamblejas lēmumu, nodrošinātu to, ka Krievija un tās līderi tiek saukti pie atbildības par pastrādātajiem agresijas noziegumiem pret Ukrainu. Tāpat pārrunātas iespējas rast juridiski pamatotu risinājumu Krievijas iesaldēto līdzekļu novirzīšanai Ukrainas atjaunošanai.
"Divpusējās politiskās attiecības un īpašās saites, kas izveidojušās caur sadarbību NATO, dod iespējas ciešai sadarbībai ekonomikā, investīciju piesaistē, kā arī cīņā pret dezinformāciju un par noteikumos balstītas starptautiskās kārtības nosargāšanu," pauda Kalniņa-Lukaševica.
Saeimas priekšsēdētāja biedre uzsvēra Latvijas ieinteresētību turpināt sadarbību ar Kanādu dezinformācijas apkarošanā - gan divpusēji, gan NATO, gan Eiropas Savienības-Kanādas dialogā. Kalniņa-Lukaševica atzīmēja, ka demokrātiskām valstīm vienoti jāiestājas pret Krievijas mēģinājumiem izmantot dezinformāciju un propagandu starptautiskā atbalsta tās agresijai pret Ukrainu iegūšanai.
Viņa uzsvēra, ka Krievija ilgu laiku izmanto dezinformāciju gan Krievijas teritorijā, gan ārpus tās, lai attaisnotu izvērsto brutālo agresiju un šķietami padarītu visu ne tik viennozīmīgu. Kalniņa-Lukaševica norādīja, ka cīņa nenotiek tikai kara laukā, tikpat aktīva un nežēlīga cīņa notiek informācijas telpā.
Pievēršoties ekonomiskās sadarbības iespējām, Latvijas un Kanādas parlamentārieši bija vienisprātis, ka kritiskā infrastruktūra, tostarp mobilie tīkli un datu centri, ir būtiski drošībai, un pārrunāja iespējas izstrādāt un ražot kopīgus augsto tehnoloģiju risinājumus un produktus. Latvijas puse īpaši atzīmēja pašmāju panākumus 5G risinājumu izstrādē, kā arī rosināja Kanādas uzņēmējiem investēt Latvijas ekonomikā.
Sarunā piedalījās arī deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Kanādas parlamentu locekļi - Saeimas sekretāra biedre Antoņina Ņenaševa (P), Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Jānis Dombrava (NA) un Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS). Pēc Saeimas priekšsēdētāja biedres aicinājuma sarunā piedalījās arī NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.
Kanādas Senāta priekšsēdētājs šajās dienās uzturas oficiālā vizītē Latvijā kopā ar kundzi un viņa vadīto delegāciju - Kanādas parlamenta senatoriem Toniju Dīnu, Robertu Bleku un Mārgaretu Donu Andersoni.