Līdz 2026.gada 31.maijam plānots izvērst valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienoto platformu, lai nodrošinātu iespēju veidot visām sabiedrības grupām, tostarp cilvēkiem ar invaliditāti, piekļūstamas iestāžu tematiskās tīmekļvietnes, teikts Valsts kancelejas (VK) izstrādātajā rīkojuma projektā, kuru otrdien, 10.janvārī, skatīs valdība.
VK norāda, ka pašreiz iestādēm ir vairākas tīmekļvietnes, ko tās ir izveidojušas, kā arī neregulāri ir vajadzība pēc jaunām tematiskajām vietnēm. Esošās vietnes ir jāuztur, un to uzturēšana prasa gan resursus, gan kompetentu personālu katrā iestādē. Turklāt visām iestāžu tīmekļvietnēm ir jāizpilda Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes direktīvas "Par publiskā sektora struktūru tīmekļvietņu un mobilo lietotņu piekļūstamību" prasības.
Tīmekļvietņu administrēšana un pārvaldība tām vietnēm, kuras nav izvietotas valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienotajā platformā, vairumā gadījumu tiek organizēta decentralizēti - katrā iestādē atsevišķi. Katra iestāde iepērk vietņu izstrādi, nodrošina vietņu uzturēšanu, izmitināšanu, drošības pārvaldību, kā arī atjauninājumus veic katrai vietnei atsevišķi. Vairākkārtīgs resursu izlietojums līdzīga procesa īstenošanai un decentralizēta, sadrumstalota informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) pārvaldība sadārdzina to uzturēšanu, kā arī ir grūtības valsts pārvaldē piesaistīt nepieciešamos IKT jomas speciālistus, kas var nodrošināt augsta līmeņa tīmekļvietņu pārvaldību.
VK pauž, ka ir nepieciešams attīstīt un paplašināt valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienoto platformu, lai tajā būtu iespējams veidot neskaitāmas valsts iestāžu un pašvaldību tīmekļvietnes, tām centralizēti nodrošinot izmitināšanu, uzturēšanu, atjaunināšanu, drošības pārvaldību.
Paredzēts, ka projekta ieviešana veicinās atveseļošanas un noturības mehānisma plāna mērķrādītāju sasniegšanu, attīstot centralizētu informācijas sistēmu-platformu un koplietošanas pakalpojumu nodrošināšanu. Projekta gaitā tiek nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas visiem, tostarp cilvēkiem ar invaliditāti.
VK norāda, ka projekta ieviešana valsts pārvaldei dos resursu ietaupījumu 620 576 eiro apmērā, savukārt sabiedrībai sociālo ieguvumu 6,275 miljonu eiro apmērā.
Tāpat VK ieskatā projekta īstenošana radīs pozitīvu ietekmi visām sabiedrības grupām, kā arī ikvienai juridiskajai personai.
Pozitīvu ietekme būs arī valsts un pašvaldību iestādēm, kuras izmantots tīmekļvietņu koplietošanas risinājumu - iestādes iegūs jaunas, mūsdienīgas, piekļūstamības un drošības prasībām atbilstošas tīmekļvietnes un tām tiks nodrošināta centralizēta uzturēšana.
Savukārt projekta īstenošanā iesaistītajiem, tostarp Valsts kancelejai, Valsts reģionālajai attīstības aģentūrai un Iekšlietu ministrijas Informācijas centram, projekts radīs papildu slodzi, jo radīsies papildu darbi, kas saistīti ar projekta īstenošanu, ieviešanu un pēcāk arī ar informācijas sistēmas uzturēšanu.