Rindu mazināšanai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), patlaban tiek strādāts pie risinājuma, kas paredz piegādāt iedzīvotājiem elektroniskās identifikācijas kartes, ceturtdien Latvijas radio raidījumā "Krustpunktā" pastāstīja iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AP).
Zināmi uzlabojumi rindu mazināšanai ir sākušies ar elektronisku iespēju pieteikties pakalpojumu saņemšanai. Vienlaikus IeM turpinot strādāt pie citiem uzlabojumiem pakalpojumu saņemšanā, jo PMLP cilvēku vairāk nepaliekot un arī algas darbiniekiem ir zemas.
"Vēl viens uzlabojums, kas, ceru, arī tiks ieviests, būs iespēja vairs neiet pakaļ dokumentam, bet cilvēkam tas tiks nogādāts. Tā būtu viena no iespējām, līdzīgi kā saņemot bankas karti. Šis risinājums ir izstrādes stadijā ar AS "Latvijas pasts", kuram bija šī iniciatīva," norādīja Kučinskis.
Ministrs gan nenoliedza, ka patlaban precīzu piegādes procesu vēl nav iespējams atspoguļot, jo vienkārši pastkastītē ID karti droši vien nevarēs atstāt tāpēc, ka drošībai ir jābūt diezgan augstā līmenī. "Katrā ziņā loģistikas procesi ir saīsināmi, un nepieļausim tādas rindas, kādas vēl bija septembrī," uzsvēra Kučinskis.
Tāpat ministrs nenoliedza, ka viņu uztrauc sastrēgums, kas radīsies saistībā ar Saeimā pieņemto un jau spēkā stājušos regulējumu, kas paredz, ka pastāvīgās uzturēšanās atļaujas īpašniekiem - Krievijas pilsoņiem - tā būs derīga līdz 2023.gada 1.septembrim. Ja persona vēlēsies atkārtoti saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju, tai līdz 2023.gada 1.septembrim PMLP jāiesniedz dokumenti, kas apliecina nokārtotu valsts valodas prasmes pārbaudi vismaz pamata līmeņa otrajā pakāpē.
"Pieņemt jaunus neapmācītus cilvēkus nebūs risinājums, tāpēc skatīsim loģistikas iespējas kā palielināt," uzsvēra ministrs.
No 2023.gada 1.maija elektroniskā identifikācijas karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsonim un nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu. Pase turpmāk būs izvēles personu apliecinošs dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās karte netiek atzīta par personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu.
Vienlaikus Personu apliecinošu dokumentu likumā ir noteikts atsevišķs personu loks, uz kuru pienākums par karti kā obligātu dokumentu attiecināms ilgākā pārejas periodā, piemēram, pensionāriem šāds dokuments jānoformē līdz 2030.gada 31.decembrim.