2023.gada pirmajā pusē kokmateriālu cenas samazināsies savukārt gada otrajā pusē cenas varētu augt, aģentūru LETA informē eksperts Artūrs Giļoks.
Viņš skaidro, ka nākamā gada pirmajā pusē mazināsies būvniecības tempi, kā rezultātā mazināsies pieprasījumu pēc kokmateriāliem un to cenas turpinās kristies. Savukārt, saskaņā ar ekonomistu prognozēm gada otrajā pusē paredzams starpbanku procentu likmju kritums, kas pamazām varētu veicināt celtniecību un kokmateriālu cenu kāpumu.
Vienlaikus Giļoks atzīmē, ka, turpinoties karadarbībai Ukrainā, gada griezumā nav gaidāms enerģētiskās koksnes cenu ievērojams kritums. Pēc straujā cenu pieauguma šī gada vasarā un rudenī, enerģētiskā koksne noteikti īslaicīgi būs lētāka nekā šobrīd, bet arī 2023.gadā, tuvojoties aukstajai sezonai, vasaras otrajā pusē cenas varētu atkal pieaugt.
"Pieredze rāda, ka, jo vairāk kokmateriālu tirgus attīstību bremzē ārēji faktori, jo straujāka pēc tam ir tā izaugsme, proti - iepriekšējā gada rekordaugstās kokmateriālu cenas nebija veselīgas ekonomiskās attīstības sekas, tās bija aizturēta tirgus pieprasījuma un valstu pandēmijas laikā sniegtā atbalsta rezultātā pieaugušās celtniecības attīstības sekas," teic Giļoks norādot, ka saglabāt augstās kokmateriālu cenas ilgtermiņā būtu neiespējami, tāpēc patreizējais kritums ir loģisks turpinājums straujajam cenu pieaugumam.
Vienlaikus viņš atzīmē, ka šobrīd cirsmas un meža īpašumi kļūst nedaudz lētāki, un tiek prognozēts, ka šī tendence saglabāsies vismaz līdz 2024.gada pavasarim.
"Mežu īpašumu piedāvājums, līdzīgi kā iepriekšējās ekonomikas lejupslīdes laikā, pieaugs. Cilvēki tā rīkosies papildu finansiālo vajadzību vadīti. Tāpēc tiem, kuri ir pārdomās par savu meža īpašumu pārdošanu vai izstrādi, gaidot īsto brīdi, varam ieteikt rīkoties tagad," iesaka Giļoks.