Egļu astoņzobu mizgrauzis nopostījis priežu audzi Gaujas Nacionālā parka teritorijā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
Apsekojot kādu īpašumu, Gaujas Nacionālā parka aizsargājamajā teritorijā eksperti konstatējuši egļu astoņzobu mizgrauzi, kas pārvarējis koku sugu barjeru un nopostījis ne vien egles, bet arī daudzas priedes. Lēmums par turpmāko rīcību kaitēkļu ierobežošanai īpaši aizsargājamajā dabas teritorijā būs jāpieņem ekspertu grupai.
Otrdienas rīta pusē vienā no Gaujas Nacionālā parka aizsargājamajām daļām uz apsekošanu ieradās Valsts meža dienests (VMD) kopā ar vadošo meža entomologu. Īpašnieks norādījis uz egļu astoņzobu mizgrauža nopostītām priedēm.
Kā situācija attīstīsies tālāk, speciālists vairījās teikt, jo tāda apjoma radītus priežu bojājumus, ko tiem nodarījis egļu astoņzobu mizgrauzis, arī viņš redz pirmoreiz.
Parasti saimnieciskā mežā, atrodot šādu kaitēkli, iesaka vērsties VMD, kas savukārt, apstiprinot kaitēkļa klātbūtni, iesaka kokus nocirst kailcirtē un aizvākt, bet to vietā iestādīt jaunus. Bet konkrētās egles un priedes, kuras iznīcinājis egļu astoņzobu mizgrauzis atrodas Gaujas Nacionālajā parkā - aizsargājamā teritorijā, tajā skaitā vietā, kur ir veci vai dabiski boreāli meži. Te lēmums par koku likteni jāpieņem plašākam ekspertu lokam.
VMD šos brikšņus rāda kā piemēru tam, kas notiek, ja egļu astoņzobu mizgrauzi ignorē. Dažu gadu laikā egles nokrīt, to vietā saaug lazdas un cita veida krūmi.
Inficētie koki diezgan strauji iet bojā un krīt, bet kaitēkļi, kas savairojušies vienā kokā, radījuši pēcnācējus vairāku desmitu koku nogalināšanai.
Dabas aizsardzības pārvalde lēmumu par to, kā rīkoties ar šīm nopostītajām eglēm un priedēm, lems pēc iepazīšanās ar ekspertu atzinumu, kā arī tad, kad paši postījumus un to cēloni būs apskatījuši dabā.