Pasaules ekonomiski attīstītāko valstu līderi G20 samitā Riodežaneiro jau pirmdien negaidīti vienojušies par tā gala dokumentu, lai gan tas pamatā satur vispārējas deklarācijas.
Brazīlijai izdevies veiksmīgi noformulēt samita dienaskārtību un plašajā komunikē iekļaut savas G20 prezidentūras svarīgākās prioritātes, tai skaitā bada apkarošanu, klimata pārmaiņu ierobežošanu un starptautisko organizāciju reformēšanu.
G20 līderi pauduši arī apņēmību efektīvāk aplikt ar nodokļiem pasaules superbagātniekus un atkārtoti apstiprinājuši iepriekš saskaņoto mērķi nepieļaut, ka globālā sasilšana pārsniegtu 1,5 grādus pēc Celsija salīdzinājumā ar pirmsindustriālo laikmetu.
Neskatoties uz sākotnējām bažām, ka tam varētu nepiekrist galēji liberālais Argentīnas prezidents Havjers Milejs, G20 tomēr izdevās vienoties par 85 kopējās deklarācijas punktiem.
Par vienu no svarīgākajiem punktiem tiek uzskatīta apņemšanās panākt ANO Drošības padomes reformēšanu, lai tā būtu "reprezentatīvāka, iekļaujošāka, efektīvāka, demokrātiskāka un atbildīgāka".
Līdzīgi iepriekšējam G20 samitam Indijā un atšķirībā no 2022.gada samita Bali, komunikē nesatur nepārprotamu Krievijas agresijas nosodījumu pret Ukrainu.
Dokumentā iekļauta vien norāde uz "neizmērojamajām cilvēku ciešanām" un nelabvēlīgajām sekām" ko kari un konflikti atstāj uz pārtikas un enerģētisko drošību visā pasaulē.
Dokumentā nav pieminēts arī pagājušā gada 7.oktobra slaktiņš, ko Izraēlā sarīkoja palestīniešu teroristiskais grupējums "Hamās", kura laikā tika noslepkavoti aptuveni 1200 cilvēki, pamatā civilisti.
Tā vietā gan pausts "dziļš satraukums par katastrofālo humanitāro situāciju Gazas joslā un par eskalāciju Libānā".
G20 atkārtoti arī apstiprinājusi "palestīniešu tiesības uz pašnoteikšanos" un paudusi "nesatricināmu" atbalstu tā dēvētajam divu valstu risinājumam.
Pirms samita Izraēlas ārlietu ministrs Gideons Sārs aicināja G20 līderus atzīt Izraēlas tiesības uz pašaizsardzību un pieprasīt atbrīvot visus 7.oktobrī sagrābtos ķīlniekus, kā arī nosodīt "Hamās" un to atbalstošo Libānas šiītu teroristisko grupējumu "Hizbollah".
Deklarācija, kas nesaturēs šos punktus, tikai mudinās Irānu un tās sabiedrotos turpināt visa Tuvo Austrumu reģiona destabilizēšanu, uzsvēra Sārs.