"Radošais gars var materializēties viņa radītajā darbā, vai tas ir zīmējums vai programmas algoritms".
Līdz 1.augustam tirdzniecības centrā Mols, galerijā Bazar’t, būs apskatāma unikāla mākslas darbu izstāde "Robots, kurš prata zīmēt", kurā eksponēti mākslinieka Egila Medņa radītā mākslas robota "Moka-Moka" darbi. Šī izstāde aktualizē jautājumus par mākslas un radošā procesa būtību un tehnoloģiju lomu laikmetīgajā kultūrā.
Mākslinieks Egils Mednis jau kopš 2010.gada būvē unikālus mākslas robotus, kuri pilnīgi patstāvīgi rada oriģinālus un iepriekš neparedzamus mākslas darbus. Robota "Moka-Moka" radošais process kļūst par performanci, ko skatītāji var piedzīvot klātienē.
"Mans mērķis ir uzbūvēt mākslas robotu ar pilnīgi neparedzamu darbības rezultātu," saka Egils Mednis. "Tādu, kas neizmanto pilnīgi nekādu cilvēka iepriekš radītus mākslas darbus vai mākslīgā intelekta palīdzību. Šāda veida robotu, cik man zināms, gluži vienkārši nav. Zinu, tas izklausās neticami, bet esmu pārliecināts, ka mākslinieka radošais gars var materializēties viņa radītajā darbā, vai tas ir zīmējums vai programmas algoritms."
Izstāde ne tikai piedāvā unikālu vizuālu pieredzi, bet arī konceptuālu izpēti, kas izaicina skatītājus domāt par to vai tehnoloģijas spēj kļūt par mākslas darba autoru. Atšķirībā no mūsdienās izplatītajiem mākslīgā intelekta rīkiem, kas balstās uz esošu mākslu interpretāciju, Egila Medņa robots veido darbus patstāvīgi, neatsaucoties uz citu autoru radošo mantojumu.
Robots "Moka-Moka" ir konstruēts, izmantojot LEGO Mindstorms EV3 robotikas sistēmu - procesora bloku, motorus un dažādus mijiedarbības sensorus. Robota vadības programmas ir īpaši veidotas māksliniecisku uzdevumu veikšanai bez cilvēka iejaukšanās.
Egils Mednis ir latviešu multimediāls mākslinieks, kurš strādā dažādos medijos un bieži apvieno tehnoloģiju ar mākslinieka radošo izpausmi. Ar vairāk nekā desmit gadus ilgu pieredzi mākslas robotu izstrādē, viņa darbi ir izaicinājums tradicionālajai izpratnei par mākslu un tās tapšanas procesu.