Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzejā 28.maijā plkst.11 notiks vizuālās mākslas nozares profesionāļu saruna par Latvijas Mākslas gada balvas (LMGB) attīstību un nozīmi, aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāju pārstāve Annija Sauka.
Gatavojoties LMGB pirmajai pasniegšanas ceremonijai 2026.gada pavasarī, balvas organizatori "Collective WW" aicina vizuālās mākslas nozares profesionāļus uz pasākumu "Mākslas brokastis", kura mērķis ir iepazīstināt ar balvas tapšanas procesu un aicināt uz sarunu par balvas attīstību, nozīmi un potenciālu. Pasākums notiks Rīgas mākslas nedēļas laikā.
Sauka norāda, ka Kultūras ministrijas iniciētā balva ir iecerēta kā apliecinājums tam, ka vizuālā māksla ir būtiska kultūras un sabiedrības sastāvdaļa. Plānots, ka balva kļūs par nozīmīgāko ikgadējo apbalvojumu vizuālās mākslas nozarē, kura mērķis ir izcelt gada spilgtākos notikumus un personības, apzināt aktuālās tendences, kā arī stiprināt mākslas procesu attīstību Latvijā.
Pasākuma laikā tiks prezentēta balvas ideja un mērķi, līdzšinējais izstrādes process un vizuālā koncepcija. Sauka atzīmē, ka norise plānota kā atklāta saruna par balvas nozīmi un iespējamajiem attīstības virzieniem.
Aprīlī Purvīša balvas mākslā organizētāji noslēdza 18 gadus ilgo sadarbību ar Jāni Zuzānu un uzņēmumu SIA "Alfor". Līdz tam Purvīša balvu vizuālajā mākslā organizēja Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) sadarbībā ar azartspēļu organizētāju "Alfor" un kultūras projektu aģentūru "Indie".
"Neizslēdzam balvas nozīmīgo potenciālu un iespējas rast iespējas balvu turpināt, bet tas ir darba un nākotnes sadarbības jautājums", norādīja LNMM direktore Māra Lāce, izsakot pateicu Zuzānam par ieguldījumu un atbalstu laikmetīgās mākslas popularizēšanā.
Savukārt pagājušā gājušā gada maijā KM Nacionālā kultūras padome atbalstīja nozares gada balvas vizuālajā mākslā dibināšanu. Ierosinājumu veidot nozares gada balvu iesniegusi KM konsultatīvā institūcija - Latvijas Vizuālās mākslas padome.
Balvas izveides nepieciešamība tiek pamatota ar argumentu, ka vizuālās mākslas nozare ir līdzvērtīga citām kultūras nozarēm, kurās šādi nacionālas nozīmes apbalvojumi jau ir, veicinot regulāru un kvalitatīvu nozares attīstības izvērtējumu un izceļot būtiskākos sasniegumus, piemēram, "Lielais Kristaps" kinomākslā, "Spēlmaņu nakts" balva teātra mākslā, Lielā Mūzikas balva, Latvijas Dizaina gada balva, Latvijas Arhitektūras gada balva, Latvijas Literatūras gada balva, "Zelta ābele" grāmatu mākslā.