Akadēmiķis Krastiņš stāstīs par arhitektūras pērlēm.
Piektdien, 2024.gada 24.janvārī plkst.17.00 muzejs "Rīgas Jūgendstila centrs" aicina uz jūgendstila pētnieka, profesora Jāņa Krastiņa lekciju "Eiropas jūgendstils. Helsinki", kura veltīta Somijas galvaspilsētas jūgendstila pērlēm.
20.gadsimta sākumā Somijai bija raksturīga strauja politiskā, kultūras un ekonomiskā attīstība. Pieaugošā interese par vēsturi veicināja vietējo arhitektūras tradīciju apzināšanu. Helsinkos darbojās jaunās paaudzes arhitekti - Larss Sonks, Eliels Sārinens, Hermans Geselliuss, Armass Lindgrēns, un citi, kuri radīja savdabīgu arhitektūru, kas balstīta ziemeļnieciskajā mentalitātē. Spilgtākie Helsinku jūgendstila arhitektūras piemēri ir biedrības "Pohjola" ēka, Helsinku Telefona sabiedrības galvenā ēka, Nacionālais teātris un Nacionālais muzejs.
Jānis Krastiņš (dz.1943.g.) - latviešu arhitekts, arhitektūras teorētiķis, daudzu arhitektūras vēstures grāmatu autors, Rīgas Tehniskās universitātes profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, 1998.gadā apbalvots ar Latvijas Zinātņu akadēmijas Lielo medaļu par Rīgas 19. un 20.gadsimta arhitektūras izpēti, veicinot Rīgas vēsturiskā centra iekļaušanu UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā.
Informējam, ka lekcijas laikā tiks veikta video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma publicitātes nolūkos, ka arī informatīvu materiālu veidošanai.
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” ir vienīgais Baltijas valstīs, kas veltīts jūgendstila kultūrvēsturiskajam mantojumam.
Muzeja ēka Alberta ielā 12 celta 1903. gadā kā izcilā latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna personiskais nams. To projektējis K. Pēkšēns kopā ar Eiženu Laubi. Monumentālās celtnes fasādes apdarē redzami ornamentāli ciļņi ar stilizētiem Latvijas augu un dzīvnieku valsts motīviem, tie izmantoti arī telpu dekoros. Efektīgā vītņveida kāpņu telpa ir viena no krāšņākajām ne tikai Rīgā, bet arī Eiropā.
Muzejā aplūkojams autentisks jūgendstila dzīvokļa interjers un moderna digitālā ekspozīcija. Dzīvokļa interjers pilnībā atklāj jūgendstila būtību – no telpu plānojuma, oriģinālajiem sienu krāsojumiem un griestu gleznojumiem līdz telpu iekārtojumam. Apskatāmas rīdzinieku mēbeles, trauki, mākslas darbi, pulksteņi, apģērbi, izšuvumi un citi priekšmeti.
Moderna un interaktīva digitālā ekspozīcija iepazīstina ar Rīgas krāšņo jūgendstila arhitektūru, dizainu, mākslu un 20. gadsimta sākuma rīdzinieku sadzīvi. Te ikkatrs aicināts uzbūvēt jūgendstila namu, noskatīties kinofilmu vai iemūžināt sevi īpaši izveidota fotosalona interjerā.