Viena no mazākajām Latvijas pilsētām dalās ar savu pagātni.
Pāvilostas novadpētniecības muzejam piešķirts finansējums, lai īstenotu projektu “Uzzināts un izprasts tulkojumā”. Tajā paredzēts jaunāko ekspozīciju “Saka-osta-Pāvilosta” iztulkot un padarīt pieejamāku apmeklētājiem no ārzemēm.
Muzeja vadītāja Irina Kurčanova stāsta, ka pērn iekārtotās ekspozīcijas veidošanai bija ierobežots budžets, tāpēc nevarēja izdarīt visu vajadzīgo. Nerealizēta palika iecere to padarīt pieejamu plašākam apmeklētāju lokam – pievienot tulkojumu uz organiskā stikla pamatnēm.
“Uzrakstījām projekta pieteikumu Valsts kultūrkapitāla fondam (VKKF), lai saņemtu finansējumu un varētu ekspozīciju iztulkot vēl trijās valodās: vācu, angļu un lietuviešu,” vadītāja stāsta.
Angliski un vāciski šķiet pašsaprotami, bet kāpēc arī lietuviski? “Lietuva atrodas mums kaimiņos. Izvērtējot statistiku, mēs esam secinājuši, ka atbrauc daudz lietuviešu, un viņi patīkami pārsteigti, ka muzejā jau divas citas ekspozīcijas ir lietuviešu valodā,” vadītāja paskaidro lēmumu par trim valodām.
Izsludinās cenu aptauju, lai noskaidrotu, kura firma par piešķirto naudu varēs iztulkot. Tad ar mākslinieku Raimondu Vinduli apspriedīs, kā uz stendiem uzlikt tulkojumu; viņš ir ekspozīcijas mākslinieciskās idejas autors. Taču arī telefonos varēs izlasīt anotācijas, sola Irina Kurčanova.
Projektam nepieciešamā summa ir 2774 eiro, no kuriem VKKF piešķīris 967 eiro. Taču darbu varēs izdarīt un projektu īstenot pilnvērtīgi, jo Dienvidkurzemes dome atbalsta ar 1807 eiro līdzfinansējumu. Pāvilostas novadpētniecības muzejs jau pirms laba laika modies jaunajai sezonai. Šis gads esot interesants, saka vadītāja. Ziemā muzeja darbinieki strādā lielākoties ar vietējo sabiedrību, bet apmeklētāji no citām vietām bijši jau februārī un pat janvāra nogalē. Pāvilostas viesnīcas klienti labprāt aiziet līdz muzejam, jo tas atrodas blakus. Viņi vai nu tikko atbraukuši, vai grasās braukt projām.
Muzeja darbiniekiem esot patīkami, ka pilsētas viesi izmanto iespēju ienākt muzejā un iepazīties ar to vietu, uz kuru atbraukuši. Bijuši apmeklētāji gan no Latgales, gan Vidzemes un Pierīgas, ģimenes un individuāli Latvijas apceļotāji. Iegriezies arī kāds vēsturnieks, novadpētnieks, interesējoties par konkrētām tēmām. I.Kurčanova piebilst, ka muzeja piedāvājumu ar tematiskiem pasākumiem lieliski paplašina muzeja pedagoģe, kas strādā ar skolēniem.