Izrādās, savs zemes pleķītis ārpus Latvijas nemaz nav tik neiespējams – nelielas Itālijas zābaka “papēža” pilsētiņas Presičes (Presicce) vadība pašlaik piedāvā 30 000 eiro ikvienam, kurš gatavs tajā iegādāties kādu neapdzīvotu īpašumu.
Presiče līdzīgi kā citas mazās Itālijas provinces cīnās ar neapdzīvotu īpašumu “savairošanos”, jo to līdzšinējie iedzīvotāji arvien biežāk izvēlas savu dzīvi saistīt ar kādu lielpilsētu. Lai mazapdzīvotības problēmu mazinātu, pilsētiņas vadība piedāvā ikvienam, kurš gatavs tajā iegādāties kādu īpašumu, izmaksāt 30 000 eiro lielu naudas summu, vēsta “Smithsonian Magazine”.
Tiesa, ir kāds āķis. Šāda summa tiktu izmaksāta tiem, kuri iegādātos tukšu īpašumu, kas celts pirms 1991. gada, un kuri gatavi tajā ievākties uz palikšanu. Pilsētas izmaksātā “kompensācija” varētu palīdzēt nosegt visu īpašuma cenu, jo vecākās mājas Presičē maksā aptuveni 24 000 eiro. Tāpat izmaksātā naudas summa var palīdzēt jauniegādātā īpašuma uzfrišināšanai, jo, ļoti iespējams, senais īpašums sauks pēc remonta.
“Vēsturiskajā pilsētas centrā ir daudz tukšu māju, kuras celtas pirms 1991. gada un kuras mēs vēlētos atkal redzēt dzīvības pilnas ar jauniem iedzīvotājiem,” CNN stāstīja pilsētas administrācijas pārstāvis Alfredo Palese un turpina: “Žēl, ka mūsu vecie pilsētas rajoni, kas bagāti ar vēsturi, brīnišķīgu arhitektūru un mākslu, palēnām kļūst neapdzīvoti.”
Pašlaik apvienoto provinču apgabalā dzīvo aptuveni 9000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa mitinās jaunākajās pilsētas daļās.
Jāpiebilst, ka pilsētas administrācija provinci cenšas apdzīvot ne tikai ar dāsnām “kompensācijām”, bet arī piedāvā 950 eiro lielu naudas summu vecākiem par katru jaundzimušo.
Presiče gan nav vienīgā pilsēta Itālijā, kura mēģina piesaistīt jaunus iedzīvotājus. Līdzīga prakse citviet mazajās itāļu provincēs aizsākās jau 2008. gadā, kad, piemēram, Sicīlijas pilsētiņā Salemi tās mērs piedāvāja iegādāties vēsturiskās mājas tikai par 1 ASV dolāru. Pēdējos gados, it īpaši pandēmijas laikā, šādas prakses popularitāte ir augusi – pērnā gada rudenī 34 Itālijas pilsētas bija izstrādājušas līdzīgas apdzīvotības veicināšanas programmas, vēsta “Washington Post”.
Itālijas valdība cer, ka vismaz dažu šādu mazo pilsētiņu atdzīvināšana varētu palīdzēt no jauna aktivizēt valsts ekonomiku.