Liepājas okupācijas muzejā atklāta jaunā pamatekspozīcija (+VIDEO)

Interesanti fakti / Vēsturiskie
VS.LV 09:23, 29.03.2025 0

Liela uzmanība pievērsta atmiņām, lai nodotu nākamajām paaudzēm stāstus par sāpīgajiem Latvijas vēstures notikumiem

 

Liepājas okupācijas muzejā K. Ukstiņa ielā 7/9 tika atklāta jauna, interaktīva pamatekspozīcija, turpinot jau ekspozīcijā "Lielais tukšums. Holokausts Liepājā" iesākto stāstu par Otrā pasaules kara traģiskajiem notikumiem Liepājā un tās apkārtnē.

Ekspozīcija "Trīsreiz okupētā. Liepāja Otrā pasaules karā un pēc tā" aptver laikposmu no Otrā pasaules kara līdz represijām un dzīvei izsūtījumā. Tās turpinājums, kam dots nosaukums "Nezūdošs spīts. Liepāja pretojas", veltīts liepājnieku pretošanās kustībai okupāciju laikā, izceļot tādas pretošanās organizācijas kā Jāņa Kureļa vienība un Liepājas skolu jaunatnes bruņotā pagrīdes organizācija "Kursa".

"2001.gadā dibinātā Liepājas okupācijas muzeja, vienīgā okupācijas muzeja ārpus Rīgas, pamatekspozīcija bija morāli novecojusi, mums bija jādomā par kaut ko jaunu, lai piesaistītu iedzīvotājus un ieinteresētu viņus ar šiem stāstiem par mūsu tautas vēsturi," atklājot ekspozīciju teica Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Strādājot pie ekspozīcijas izveides, 2023.gada vasarā, kad bija noslēgušies ēkas renovācijas darbi, Liepājas muzejs sadarbībā ar dizaina biroju "H2E" aicināja liepājniekus, jo īpaši jauniešus, uz tikšanos, radošu domu apmaiņu par to, kādai jābūt jaunajai Liepājas okupācijas muzeja ekspozīcijai. Jauniešu ieteikumi tika ņemti vērā.

Jaunā pamatekspozīcija, kas ir vērsta uz jauniešu auditoriju, piedāvājot vizuāli iespaidīgu un emocionāli aizraujošu vēstures atveidi un izmantojot modernas tehnoloģijas un interaktīvās iespējas, atklāj daudzpusīgu vēstures notikumu atspoguļojumu.

To, ka, veidojot ekspozīciju, notika saruna un domu apmaiņa ar jauniešiem, atzinīgi vērtēja biedrības "Latvijas Politiski represēto apvienība" priekšsēdētājs Tālis Veismanis. Viņš arī atzina, ka Liepājas okupācijas muzeja pamatekspozīcija ir pirmā Latvijā, kuras izveidē piedalījās jaunieši.

Ekspozīcija paver iespēju dažāda vecuma auditorijai ar atšķirīgām priekšzināšanām iepazīt Latvijas, Liepājas un tās apkārtnes vēsturi. Tā veidota kā ierosme apmeklētājiem meklēt un skaidrot savas dzimtas likteņus, Latvijas nesenās vēstures līkločos, izcelt Liepājas stāstus un padarīt tos atpazīstamus Otrā pasaules kara vēstures kontekstā.

Liela uzmanība pievērsta laikabiedru atmiņām, lai saglabātu un nodotu nākamajām paaudzēm stāstus par sāpīgajiem Latvijas vēstures notikumiem, kuri skāra gandrīz katru ģimeni. Apmeklētājiem ir pieejams īpaši izstrādāts digitāls ekrāns ar detalizētiem deportēto Liepājas un apkārtnes iedzīvotāju sarakstiem, atmiņām, fotogrāfijām un video liecībām.

Ekspozīcijas tapšanā ir ieguldīts apjomīgs izpētes darbs, apkopotas liecības no vairākiem muzejiem un privātajiem informācijas avotiem: Liepājas muzeja, Liepājas okupācijas muzeja, Nīcas senlietu krātuves, Otaņķu senlietu krātuves, Pāvilostas novadpētniecības muzeja, Apriķu muzeja, Cīravas senlietu krātuves, Aizputes novadpētniecības muzeja, Bārtas muzeja, Vērgales pagasta muzeja, Latvijas Kara muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Okupācijas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva un Latvijas Valsts vēstures arhīva, Ivara Ķupja, Jura Raķa un vairākām citām privātajām kolekcijām.

Liepājas muzeja vēsturnieki vadošās muzeja pētnieces Innas Gīles vadībā vairākus gadus strādājuši pie ekspozīcijas satura. Tajā iestrādātas arī 2022.gadā notikušās Liepājas muzeja rīkotās zinātniskās konferences "Liepāja okupāciju laikā, 1940-1990" gūtās atziņas un jaunākie pētījumi. Ekspozīcijas satura konsultants ir vēstures doktors Jānis Šiliņš, kas ir caurlūkojis un rediģējis ekspozīcijas tekstus.

Ekspozīcijas unikālā dizaina stratēģiju un tehnisko projektu ir izstrādājis dizaina birojs "H2E". Tā tapusi ar Liepājas valstspilsētas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Ekspozīcija apmeklētājiem pieejama Liepājas okupācijas muzejā, Klāva Ukstiņa ielā 7/9, Liepājā. Muzeja darba laiks - no trešdienas līdz svētdienai, no plkst.10.00 līdz 18.00. Vairāk informācijas: www.okupacija.liepajasmuzejs.lv

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Rīt Muzeju naktī Ķīpsalā ir vērts godināt Žaņa Lipkes piemiņu (+VIDEO)

Viesi tiks iepazīstināti ar īpašu programmu, kas veltīta drosmīgajām sievietēm.

Interesanti fakti Ja vēlies kuģot ar plostu pa Gauju, noteikti izlasi (+VIDEO)

Amata prasmes ir ierakstītas Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma Nacionālajā sarakstā.

Interesanti fakti Vilcienam maršrutā Rīga-Viļņa viens vagons veltīts aukstajai biešu zupai

Lietuvas valstij piederošās dzelzceļa kompānijas "Lietuvos geležinkeliai" pasažieru pārvadājumu uzņēmuma "LTG Link" vilcienam maršrutā Rīga-Viļņa viens vagons no trešdienas līdz 10.augustam būs veltīts aukstajai biešu zupai, informēja "LTG Link" pārstāvji.

Interesanti fakti Kāpēc melnās kaķenes tiek uzskatītas par nelaimes vēstnesēm?

Mūsdienās daudzi joprojām tic, ka melnas kaķenes nes nelaimi — taču šim ticējumam ir dziļas vēsturiskas saknes.

Lasiet arī

Sabiedrība Svarīgas ziņas liepājniekiem, kuri izmanto sabiedrisko transportu (+VIDEO)

Lai nerastos pārpratumi, aģentūra nerekomendē divu dažādu identifikācijas līdzekļu lietošanu.

Sabiedrība Liepājas 400. jubilejas svinību laikā noteikti satiksmes ierobežojumi

Liepājas 400. jubilejas svinību laikā no 13.marta līdz 20.martam noteikti satiksmes ierobežojumi.

Kultūra Liepājas «Lielajā dzintarā» gaidāms neparasts koncertšovs (+VIDEO)

Kristiāns Leflers labprāt atzīst, ka savulaik nav vēlējies iet mūzikas skolā, jo viņa radošais impulss ir iedvesma, nevis disciplīna.