Vidusskolēniem: arī radošo profesiju pārstāvjiem labi jāpārzina fizika (+VIDEO)

Interesanti fakti
VS.LV 16:26, 13.03.2025 0

Slavenā animācijas šedevra tapšanas procesā tika izmantotas precīzās zinātnes.

 

Ierasts domāt, ka, izvēloties karjeru, nākas izšķirties starp radošajām un eksaktajām jomām vai starp zinātni un mākslu. Tomēr jau kopš Leonardo da Vinči laikiem gan mākslinieki, gan citi radošo profesiju pārstāvji ir gan aizrāvušies ar zinātni, gan izmantojuši zinātnes, tai skaitā fizikas, sasniegumus savos darbos. Programmas "Latvijas izglītības akselerators" aptauja liecina, ka gandrīz piektdaļa skolas vecuma jauniešu savu karjeru gribētu saistīt ar mākslu vai citām radošām profesijām, taču arī šajās jomās bieži ir nepieciešamas fizikas zināšanas. Valsts AS "Latvenergo" rīkotā FIZMIX erudīcijas konkursa komanda ir apkopojusi piecus karjeras virzienus, kuri ir radoši un mākslinieciski, bet vienlaikus prasa arī labi pārzināt eksaktās zinātnes.

1. Arhitekti

Pēterbaznīcas tornis nevar tikai tiekties, cik vien iespējams, augstu debesīs, un Vanšu tilts nevar tikai karāties virs Daugavas ūdens gaisīgās stīgās. Arhitekta uzdevums ir veidot estētiskas un pievilcīgas celtnes, taču, tā kā ēkas un citas būves ir paredzētas lietošanai, tām jābūt ne tikai skaistām, bet jāspēj arī pildīt savas funkcijas - nodrošināt mājokli, darba vietu, pulcēšanās, pārvietošanās iespējas un citas vajadzības. Lai sabalansētu radošo ideju ar praktiskajām funkcijām, arhitekti liek lietā fizikas un matemātikas zināšanas, lai acij tīkams ēku dizains būtu ne tikai skaists, bet arī strukturāli noturīgs un drošs izmantošanai.

2. Mākslinieki

Ota un audekls jau sen vairs nav vienīgie līdzekļi, ar kuriem mākslinieki materializē savas ieceres. Daudzi no viņiem šodien aktīvi izmanto dažādas mūsdienu tehnoloģijas - video, hologrammas, lāzerus, mākslīgo intelektu un bieži teju veic zinātniskus eksperimentus. Plaši licis lietā fizikas zināšanas, piemēram, nīderlandiešu mākslinieks Teo Jansens, kurš no plastmasas caurulītēm un auduma meistaro milzīgus tēlus, kas, vējam pūšot, spēj patstāvīgi pārvietoties. Savukārt tepat Latvijā ar fizikas zināšanām savos mākslas darbos izcēlušies mākslinieki Gints Gabrāns un Voldemārs Johansons.

3. Gaismu, skaņu inženieri, scenogrāfi

Iztēlojieties varenos šovus, kurus savos koncertos piedāvā Beyonce vai Teilore Svifta. Lai šie pasākumi būtu baudāmi visā savā krāšņumā, iesaistītas veselas komandas cilvēku ar izcilām tehniskajām zināšanām dažādās jomās, tai skaitā fizikā. Likumus, kuriem pakļaujas skaņa un gaisma, izskaidro fizika, bez tiem neiztikt skaņu inženieriem, kuriem labi jāpārzina akustika, lai nodrošinātu maksimāli labākos skaņas efektus gan "dzīvajos" priekšnesumos, gan ierakstos. Arī grandiozās skatuves konstrukcijas, gaismas un visdažādākie citi šova elementi pakļaujas fizikas likumiem - jo veiksmīgāk izdodas tos izmantot, jo pārsteidzošāks šovs.

4. Animatori, 3D modelētāji, video spēļu programmētāji

Ja iedomājamies Ginta Zilbaloža "oskaroto" animācijas filmu "Straume" un tajā attēlotos elpu aizraujošos plūdu skatus - straumes izrautos klints bluķus, grūstošās aizas un mazo laiviņu, kas karājas koka zarā, slīdot bezdibenī, iespējams, esam pārāk aizgrābti, lai domātu par fizikas likumiem. Tomēr, jo precīzāk animētajā vidē viss norisinās atbilstoši tam, kā tas norisinātos dabā, jo ticamāks, elpu aizraujošāks un emocionāli piesātinātāks mums šķitīs notiekošais. Tieši tāpat arī datorspēlēs - jo tuvāka realitātei un ticamāka būs spēles vide, jo labāks būs efekts. Lai radītu šādu, realitātei maksimāli tuvu vidi, nepieciešamas fizikas zināšanas.

5. Restauratori

Restauratora izglītību var iegūt Latvijas Mākslas akadēmijā, un tā pārsvarā saistās ar mākslu tradicionālā izpratnē. Tomēr restauratoriem nepieciešamas spēcīgas zināšanas ķīmijā, matemātikā un arī fizikā, jo tā sauktais "laika zobs" nav nekas cits kā vien dabas likumu iedarbība uz cilvēka veidotu objektu. Restauratoram jāprot atjaunot celtnes un priekšmetus, kas cietuši ugunī, ūdenī vai citādi tikuši bojāti. Savukārt, kad tie ir atjaunoti, restauratoram jāzina, kā uzglabāt konkrēto lietu, lai tai nekaitētu saules gaisma vai mitrums.

Lai veicinātu jauniešu interesi par fiziku, AS "Latvenergo" jau 30 gadus organizē FIZMIX erudīcijas konkursu 8. un 9. klašu skolēniem. Konkursa pusfināls un fināls tradicionāli noslēdzas Elektrum Fizikas festivālā, kurš norisināsies 12.aprīlī ATTA Centrā, Rīgā. Pasākumā aizraujoši iepazīt fiziku aicināts ikviens interesents.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Maija vidū pakāpeniski kļūs siltāks

Šī nedēļa Latvijā gaidāma aptuveni piecus grādus aukstāka par normu, nākamnedēļ kļūs siltāks - bet temperatūra paaugstināsies pakāpeniski, prognozē sinoptiķi.

Interesanti fakti Naktī vietām iespējama salna, bet gaidāmā diena būs lietaina un vējaina

Otrdien gaidāms lietus un brāzmains vējš, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.

Interesanti fakti Dienvidkurzeme piedāvā desmitiem tūrisma vietu (+VIDEO)

Speciālisti ir sagatavojuši interaktīvu karti.

Interesanti fakti Billa Geitsa meita nejauši atklājusi tēva diagnozi

22 gadus vecā Fībija Geitsa, tehnoloģiju magnāta un “Microsoft” līdzdibinātāja Billa Geitsa meita, nejauši pavēstījusi par tēva iespējamo diagnozi — autisma spektra traucējumiem (AST). Tas noticis intervijas laikā podkāstā Call Her Daddy, kur šo detaļu pamanīja arī The Independent, ziņo Fokus.

Lasiet arī

Sabiedrība Sestdien vietām gaidāms īslaicīgs lietus

Sestdien daudzviet Latvijā uzpilinās lietus, vietām īslaicīgi gaidāms stiprāks lietus, iespējams arī pērkons un krusa, prognozē sinoptiķi.

Veselība Dombrovskis: Latvijai jāpaātrina atlikušo Atveseļošanas fonda reformu

Latvijai jāpaātrina atlikušo Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda (AF) reformu un investīciju īstenošanas temps, piektdien AF trešā maksājuma saņemšanas pasākumā sacīja Eiropas Komisijas (EK) Eiropas ekonomikas un produktivitātes, īstenošanas un vienkāršošanas komisārs Valdis Dombrovskis (JV).

Sabiedrība Rinkēvičs: Baltijas valstis var kalpot kā transatlantisko attiecību stiprinātājs

Baltijas valstis ir unikālā pozīcijā, lai neļautu atslābt transatlantiskajai saitei gan ar ASV, gan Kanādu, piektdien, atklājot Baltijas Asamblejas konferenci "Diplomātijas robežas un diplomātija pāri robežām", uzsvēra Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Pasaule Leons XIV: Baznīcai jābūt gaismai pasaules tumšajās naktīs

Baznīcai ir jābūt gaismai šīs pasaules tumšajās naktīs, piektdien savā pirmajā sprediķī jaunajā amatā Vatikāna Siksta kapelā pauda Romas Katoļu baznīcas pāvests Leons XIV.