Tiks izmantoti mākslīgā intelekta rīki, lai attēlotu nākotnes vecmammu paaudzi.
9.oktobrī 18.00 Lūznavas muižā tiks atklāta ceļojošā izstāde "Vecmamma, kuru digitālie bērni vairāk nepiedzīvos", kas liks aizdomāties par to, kā, mainoties paaudzēm, mainās mūsdienu vecmāmiņas loma ģimenē un sabiedrībā.
Baba ir Latgales fenomens, kura ada zeķes, lasa avīzes, marinē konservus ziemai, slauc govis un uz piena galda nodod pienu, ravē dārzu, cep speķa pīrāgus un dara citas lietas, ko babas parasti dara. Taču tādas babas mūsdienās piedzīvos vien retais. Attīstoties tehnoloģijām un dzīves līmenim uzlabojoties, jaunā Alfa paaudze jeb digitālie mazuļi tādu babu neatcerēsies.
Tomēr daudzi joprojām atceras vasaras laukos pie vecmammas, kad pēc siena savākšanas šķūnī uz tā varēja nakšņot. No rudzu stiebra dzert siltu pienu vai govs pļekas dekorēt kā kūkas, kamēr vecmamma slauca govi. Diemžēl lauki pamazām izmirst un līdz ar pēdējo govi izmirs arī šīs atmiņas.
Apvienojot klasisko un laikmetīgo, izstādē "Baba, kurū škārsteikla bārni vaira napīdzeivuos" tiks attēlota 75 gadus vecās Valentīnas Priževoites dzīve Latgales laukos. Izstādē tiks izstādītas Amandas Anusānes gan iepriekš dokumentētās, gan speciāli izstādei fotografētās bildes. To apstrādē tiks izmantoti mākslīgā intelekta rīki, lai attēlotu nākotnes vecmammu paaudzi. Izstādes ekspozīciju veidos Liāna Merņaka-Ņikitina, tajā būs fotogrāfijas, dažādi sadzīves priekšmeti un teksti latgaliski. Izstādes mērķis nav romantizēt šo laiku vai dzīvesveidu, taču panākt, lai apmeklētājs pēc iespējas izteiktāk izjūt šo babu ikdienu un apzinās, ka šī babu paaudze mazbērniem drīz vien būs pavisam nezināmā paaudze.
Izstādes īstenošanu atbalsta Lūznavas muiža un Rēzeknes novada pašvaldība ar līdzfinansējumu no Radošo darbu konkursa.