Kas notika ar cilvēku atstātajiem karogiem un priekšmetiem uz Mēness (foto)

Interesanti fakti
VS.LV 07:25, 30.07.2024 0

Pētnieki ir aprakstījuši, kā mūsdienās izskatās karogi un fotogrāfijas, ko astronauti atstājuši pirmās nolaišanās laikā uz Zemes pavadoņa.

 
Foto: NASA

1969. gada jūlijā astronauti uz Mēness virsmas uzlika Amerikas karogu. Vairāk nekā pusgadsimtu vēlāk daudzi vēlas uzzināt, vai šie karogi un citi objekti ir izturējuši laika pārbaudi. Zinātniekiem ir atbilde uz šo jautājumu, raksta IFLScience.

Novērot karogus, ko astronauti atstājuši uz Mēness, ir sarežģīti. Pēc astrofotogrāfa Roberta Rīvesa teiktā, Mēness atrodas vairāk nekā 384 000 kilometru attālumā no Zemes. Mazākie objekti uz Mēness, kurus var redzēt, izmantojot lielākos pētniecības teleskopus, ir aptuveni 1,2 kilometru diametrā. Savukārt karogi, ko uz Mēness atstāja "Apollo" astronauti, ir tikai aptuveni 1,2 metrus plati. Diemžēl tas ir 1000 reižu mazāks nekā objekti, kurus mēs varam redzēt no Zemes. Pat jaudīgais "Habla" kosmiskais teleskops to nespēj.

Par laimi, NASA rīcībā ir nepieciešamais instruments – kosmosa kuģis "Lunar Reconnaissance Orbiter" (LRO), kas riņķo ap Mēnesi. Pētnieki atzīmē, ka tas var pamanīt ēnas, ko met uz Mēness virsmas atstātie karogi.


Foto: NASA

NASA dati, kas balstīti uz LRO fotogrāfijām, liecina, ka "Apollo 12", "Apollo 16" un "Apollo 17" misiju karogi joprojām stāv. Tos nevar tieši redzēt uz Mēness virsmas, taču zinātnieki uzskata, ka tas ir labs rādītājs.

Astronauts Bazs Oldrins stāsta, ka starta laikā viņš pamanījis pirmo karogu, ko atstāja "Apollo 11" misijas astronauti. Šo informāciju apstiprina arī LRO attēli. Kas attiecas uz "Apollo 14" un "Apollo 15" karogiem, pētnieki uzskata, ka to statuss ir "neskaidrs", jo LRO nevar iegūt pietiekami detalizētus attēlus.

Uz Mēness ir palikuši arī daudzi citi objekti, kuru liktenis, visticamāk, nebūs zināms, līdz cilvēki atkal nolaidīsies uz Zemes pavadoņa virsmas. Piemēram, zinātnieki nevar būt pārliecināti, kas noticis ar 96 maisiem cilvēku atkritumu, kas atstāti uz Mēness. Ja tos kādreiz atradīs un nogādās atpakaļ uz Zemi analīzei, tas, iespējams, būs viens no dīvainākajiem pētījumiem, ko zinātnieki ir veikuši.

Uz Mēness virsmas tika atstāta arī ierāmēta fotogrāfija, ko uzņēmis "Apollo 16" astronauts Čārlzs Djūks. Zinātnieki precīzi nezina, kas ar to noticis, taču viņi pieļauj, ka fotogrāfija, iespējams, ir izbalējusi saules iedarbības rezultātā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Daugavā notika burāšanas regate (+FOTO)

Svētdien, 29. jūnijā, Daugavā Andrejsalas apkaimē norisinājās regate “GoRR” un burāšanas parāde, kurā piedalījās aptuveni 70 burātāju.

Interesanti fakti Dubaija ir kļuvusi par labāko vietu sajūtas uzlabošanai īpašiem bērniem (+VIDEO)

Tas apliecina pilsētas kolektīvo apņemšanos ne tikai turpināt attīstīt infrastruktūru, bet arī pilnveidot prasmes un pakalpojumus visos līmeņos

Interesanti fakti Sestdiena būs vējaina un visai vēsa

Sestdien Latvijā pastiprināsies vējš un valsts lielākajā daļā gaisa temperatūra nepārsniegs +19 grādus, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Interesanti fakti «Amazon» palaiž interneta satelītus

ASV tiešsaistes tirdzniecības uzņēmums "Amazon" pirmdien palaida savas meitsabiedrības "Project Kuiper" pirmos interneta satelītus, sākot konkurenci ar Īlona Maska uzņēmuma "SpaceX" interneta satelītu "Starlink" tīklu.

Interesanti fakti ASV un Krievijas astronautu komanda devusies uz SKS

ASV un Krievijas astronauti otrdien ar krievu kosmosa kuģi sekmīgi devušies ceļā uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS).

Ekonomika Latvijā attīsta Zemes novērošanas datus un ģeotelpiskās tehnoloģijas (+VIDEO)

Katrs eiro, kas ieguldīts kosmosa programmās, piesaista papildu 2,8 eiro investīcijas.

Interesanti fakti «SpaceX» kosmosa kuģis dodas pirmajā orbitālajā lidojumā virs Zemes poliem

ASV uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis "Crew Dragons" ar četriem privātiem astronautiem pirmdien devās vēsturē pirmajā orbitālajā lidojumā virs Zemes poliem.