Drīz pasaulē piedzīvos vienu no retākajiem kosmiskajiem notikumiem

Interesanti fakti
VS.LV 07:48, 24.06.2024 0

Šādi notikumi notiek reizi 5000–10 000 gados.

 

Pirms šīs desmitgades beigām pasaule būs lieciniece vairākiem retiem astronomiskiem notikumiem. Taču starp tiem izceļas lielā asteroīda Apofiss tuvākais garāmlidojums, kurš atradīsies pat tuvāk nekā daži orbītā esošie satelīti. Zinātnieki saka, ka šāda izmēra asteroīdi pienāk tik tuvu mūsu planētai reizi 5-10 tūkstošos gadu, raksta "IFLScience".

375 metrus platais asteroīds Apofiss tika atklāts pirms 20 gadiem, un sākotnēji tika pieņemts, ka 2029. gadā šis kosmosa iezis varētu nokrist uz Zemes, uzskatot sadursmes iespējamību par augstu. Ja šāds asteroīds nokristu uz mūsu planētas, tas varētu izraisīt klimata pārmaiņas un pat apdraudēt cilvēku civilizācijas pastāvēšanu.

Turpmākie asteroīda Apofiss novērojumi parādīja, ka tas 2029., 2036. un 2068. gadā lidos ļoti tuvu Zemei. Taču aprēķini arī parādīja, ka varbūtība, ka kosmosa akmens nokritīs uz mūsu planētas šo pieeju laikā, ir nulle. Astronomi tagad uzskata, ka nevienam lielam asteroīdam nevajadzētu ietriekties Zemē pirms 22. gadsimta sākuma.

Bet 2029. gadā asteroīds Apofiss pietuvosies Zemei ļoti tuvu - aptuveni 32 tūkstošu kilometru attālumā. Daži satelīti riņķo ap Zemi lielākā attālumā no planētas. Paredzams, ka asteroīds naksnīgajās debesīs būs pat redzams ar neapbruņotu aci.

Saskaņā ar Eiropas Kosmosa aģentūras datiem, tik tuvs Apofiss asteroīda pārlidojums ir viens no retākajiem kosmiskajiem notikumiem. Zinātnieki uzskata, ka šāda izmēra ieži lido tik tuvu Zemei apmēram reizi 5-10 tūkstošos gadu.

2029. gadā NASA kosmosa kuģis OSIRIS-APEX tuvosies asteroīdam Apofiss, lai veiktu rūpīgu pētījumu. Zinātnieki uzskata, ka Zemes gravitācija mainīs asteroīda orbītu, kā arī tā griešanās ātrumu ap savu asi. Tas var izraisīt zemestrīces vai zemes nogruvumus uz akmens virsmas. Izmantojot kosmosa kuģus, astronomi vēlas redzēt šīs izmaiņas uz asteroīda, kas sastāv no silikāta materiāla un niķeļa un dzelzs maisījuma. Plānots, ka OSIRIS-APEX, tuvojoties asteroīdam, iedarbinās savus dzinējus, lai izplūdes gāzes paceltu akmeņus un putekļus no akmens virsmas. Tādā veidā zinātnieki varēs iegūt datus par to, kas atrodas zem virsmas, proti, kāds īsti ir asteroīda sastāvs.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Svētdiena aizritēs bez lietus

Diennakts gaišās stundas aizritēs bez lietus, un debesis brīžiem skaidrosies, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Interesanti fakti Saeimā būs jauns Administrācijas juridiskais direktors

Saeima ir izsludinājusi konkursu uz Administrācijas juridiskā direktora amatu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Interesanti fakti Kurzemes Rucāva kļūs par sēņotāju centru (+VIDEO)

Latvijas Mikologu biedrība sāks apzināt līdz mūsdienām saglabāto un ar sēnēm saistīto nemateriālo kultūras mantojumu.

Interesanti fakti «X» atjauninājums ļauj apiet platformas aizliegumu Brazilijā

Īlona Maska sociālo mediju platforma "X" ir veikusi automātisku atjauninājumu tālruņu lietotnēs, kas ļauj apiet šīs platformas aizliegumu Brazīlijā, trešdien paziņoja Brazīlijas interneta pakalpojumu sniedzēju asociācija.

Lasiet arī

Interesanti fakti Zinātnieki ir izstrādājuši jaunu metodi, kā Marsu padarīt apdzīvojamu

Pētījuma autori uzskata, ka Marsu padarīt viesmīlīgāku ir vieglāk, nekā varētu šķist, raksta Focus.

Interesanti fakti NASA atliek astronautu došanos uz SKS

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) otrdien atlikusi plānoto astronautu došanos uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS), jo vēl nav atrisinātas problēmas ar kompānijas "Boeing" kosmosa kuģi "Starliner".

Interesanti fakti 16 Saules uzliesmojumi: Kad gaidāma ģeomagnētiskā vētra?

NASA kosmosa kuģis ir pieredzējis ārkārtēju saules aktivitāti.

Interesanti fakti Zinātnieki iesaka sagatavoties veselas nedēļas magnētiskajām vētrām

Eksperti prognozē, ka ģeomagnētiskās vētras turpināsies līdz nedēļas beigām.