Līdz gada beigām tīklam tiks pieslēgtas arī stacijas Ventspilī un Līksnā.
Elektroenerģijas pārvades tīklam ir pieslēgta Latvijā pirmā sinhronā kompensatora stacija Grobiņā. Latvijā ir vēl divas stacijas Ventspilī un Līksnā, un to izbūve nepieciešama Baltijas energoneatkarībai un drošībai – sinhronizācijai ar kontinentālo Eiropu. SIA “Augstsprieguma tīkls” valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis uzsvēra, ka pievienošanās Eiropas energotīklam ir nozīmīgākais energoneatkarības projekts Baltijā. “Ar šo projektu mēs pilnībā saraujam saites ar Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām,” viņš teica.
Atskatoties vēsturē, Liepāja, Grobiņa un Kurzeme enerģētikas jomā ir bijušas soli priekšā. Vēl 19.gs. nogalē Liepājā sāka kursēt pirmais elektriskais tramvajs Baltijā, pateicoties tam, ka tieši Liepājā darbu uzsāka pirmā Latvijas pilsētas nozīmes elektrostacija. Šodien Liepāja ir pilsēta, kas strauji attīstās un kur strauji aug pieprasījums pēc elektropārvades jaudām. Parādās interese pēc jauniem pieslēgumiem ar nozīmīgu patēriņu, tāpat Kurzemē sagaidāma liela vēja ģenerācijas attīstība. Viens no sinhrono kompensatoru uzdevumiem ir stabilizēt frekvenci, ņemot vērā mainīgo atjaunīgo ģenerāciju. Tāpēc Kurzeme ir ne tikai svarīga vieta sinhronizācijai, bet arī nākotnei, domājot par Latvijas ģenerācijas attīstību – lielāku pašpietiekamību enerģijas ražošanā.
“Šodien mēs esam liecinieki ne tikai tehnoloģiskam, bet arī simboliskam notikumam, kas stiprina visu trīs Baltijas valstu neatkarību un vienotību. Pirmkārt, šis projekts ievērojami palielinās elektroenerģijas apgādes drošumu mūsu reģionā. Otrkārt, šodien mēs speram arī soli tuvāk videi draudzīgākai, zaļākai dzīvei, kas ir viena no Liepājas kā klimatneitrālas pilsētas prioritātēm,” norāda Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš.
Lai nodrošinātu stabilas frekvences uzturēšanai nepieciešamo inerci energosistēmā, kā arī īsslēguma jaudu relejaizsardzību darbībai un saules, vēja elektrostaciju drošai pieslēgšanai, Latvijā, kā arī Lietuvā un Igaunijā tiek uzstādīti sinhronie kompensatori – trīs katrā valstī. Šobrīd lielākā daļa Baltijas sinhrono kompesatoru ir jau uzbūvēti.
Sinhronā kompensatora stacija Grobiņā ir pirmā, kas ir pieslēgta Latvijas elektroenerģijas pārvades tīklam. Līdz gada beigām tīklam tiks pieslēgtas arī stacijas Ventspilī un Līksnā. Katras sinhronā kompensatora stacijas reaktīvā jauda būs 100 MVAr (reaktīvie megavoltampēri) un nodrošinās nepieciešamo inerci, uzkrājot 2090 MVAsec (megavoltampērsekundes). Kopējās investīcijas –114 miljoni EUR, 75% veidojot Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility - CEF) līdzfinansējumam.
Baltijas tīklu sinhronizācija ar kontinentālo Eiropu palielinās elektroenerģijas apgādes drošumu reģionā, vienlaicīgi veicinot Eiropas iekšējā enerģijas tirgus attīstību un radot jaunas uzņēmējdarbības iespējas. Tāpat projekta ietvaros veiktie ieguldījumi iekārtās un tehnoloģijās ir viens no priekšnosacījumiem, lai pārvades tīklam varētu droši pieslēgt liela apjoma atjaunojamās enerģijas avotus un izpildīt Eiropas zaļā kursa mērķus.