Izprotot energoefektivitātes principus un ieviešot uzlabojumus, māju īpašnieki var būtiski uzlabot savas mājas veiktspēju.
jām ventilācija tika organizēta dabīgā veidā, tajā skaitā arī caur spraugām konstrukcijās. Mūsdienās, ņemot vērā augstās energoresursu izmaksas, vairāk nevar atļauties tik lielus siltuma zudumus no ēkām, tāpēc jaunbūvēm tiek noteiktas ļoti augstas energoefektivitātes prasības, kas nozīmē, ka par apkuri būs jāmaksā krietni mazāk nekā, dzīvojot, piemēram, pirmskara vai padomju laikā būvētajās, nesiltinātajās mājās.
"Lai saglabātu siltumu ēkā un nodrošinātu labu un kontrolējamu gaisa kvalitāti iekštelpās, ko nav iespējams panākt, atverot logus un tādējādi izlaižot siltumu ziemā āra vidē, jaunajos projektos tiek ierīkota mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanas funkciju. Rekuperācija nozīmē to, ka ar ventilatoru pastāvīgi maina ēkā esošo gaisu uz svaigu, bet, lai nezaudētu gaisā esošo siltumu, ar "izmetamo" siltumu maksimāli uzkarsē ienākošo gaisu un tikai nelielu daļu papildu piesilda, piemēram, ar elektrību," stāsta vadošais inženieris Krišs Maļinovskis.
Rekuperācijas sistēma samazina ēkas siltumenerģijas patēriņu, jo, "izmetot" netīro gaisu, aptuveni 75% no siltuma tiek atgūti atpakaļ. Kā arī rekuperācija nodrošina kontrolējamu svaigā gaisa padevi telpā, kas turklāt ir silts, un tādā veidā viss mājoklis ir arī komfortablāks. Savukārt, vēdinot telpas, atverot logus, telpā ziemā ieplūst auksts gaiss un tas ir jāpiesilda 100%. Energoefektīva ēka "neelpo" caur ārsienām jeb spraugām ēkā.
Kā pārliecināties, vai ēka tiešām ir energoefektīva?
Pēc nesenā straujā energoresursu izmaksu kāpuma energoefektivitāte vairs nav tikai modes kliedziens, bet gan svarīga mūsdienu "zaļās domāšanas" daļa, kas rada ieguvumus arī finansiāli, ikdienā mazāk maksājot par mājokli.
"Nekustamā īpašuma tirgū pircēji aizvien vairāk raugās energoefektīvu mājokļu virzienā. Tādas funkcijas kā energoefektīvas ierīces, saules paneļi un augstas veiktspējas siltumizolācija var palielināt mājas vai dzīvokļa tirgus vērtību un piesaistīt pircējus," stāsta eksperts Edgars Surgofts.
Potenciālais pircējs par noskatītā mājokļa energoefektivitātes klasi var uzzināt, iepazīstoties ar ēkas energosertifikātu. Tas ir obligāts visām jaunbūvējamajām un pārbūvējamajām ēkām, tajā būs norādīts ēkas energoefektivitātes klasei atbilstošais alfabēta burts. A burts uz sertifikāta skalas nozīmē, ka ēka atbilst gandrīz nulle procentu enerģijas zudumu prasībām.
Būvfizikas inženieris norāda, ka drošs veids, kā novērtēt esošās ēkas energoefektivitāti, ir pārbaudīt ēkas gaisa caurlaidību jeb veikt tā dēvēto "Blowerdoor testu". Mērījuma veikšanas prasības ir noteiktas arī Latvijas būvnormatīvā, un tas ir ļoti efektīvs veids, lai pārliecinātos par ēkas faktisko energoefektivitāti, veikto būvdarbu kvalitāti un uzskatāmi vizualizētu ēkas energoefektivitātes defektus.
Ar testa palīdzību var noskaidrot ēkas atbilstību būvniecības normatīvu prasībām, atrast nekvalitatīvi izbūvētus mezglus, kā arī novērst potenciālos turpmākos konstrukciju bojājumus.
No energoefektivitātes klases ir atkarīga arī mājokļa vērtība nekustamā īpašuma tirgū
Bankas aizdevumu ir iespējams izmantot ne tikai energoefektīva mājokļa iegādei kādā no jaunajiem projektiem, bet arī tādiem ēkas vai telpas energoefektivitātes uzlabošanas mērķiem kā inženiersistēmu (piemēram, apkures un ventilācijas iekārtu) iegādei, atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei, jaunas ūdens sildīšanas iekārtas/-u iegādei un uzstādīšanai, siltumenerģijas tehnoloģisko iekārtu (tajā skaitā, bet ne tikai saules paneļu) iegādei un uzstādīšanai, kā arī ēkas vai telpas nosiltināšanai (piemēram, logu/durvju nomaiņai, kā arī vispārējai nosiltināšanai).
"Energoefektīvas mājas izvēle ir vērtīgs ieguldījums, jo tāds miteklis nozīmē izmaksu ietaupījumu ilgtermiņā, uzlabotu komfortu un samazinātu ietekmi uz vidi. Izprotot energoefektivitātes principus un ieviešot uzlabojumus, māju īpašnieki var būtiski uzlabot savas mājas veiktspēju, energoefektivitāti un komfortu. Neatkarīgi no tā, vai tiek celta jauna māja, vai modernizēta esošā, veicot tikai dažas vienkāršas darbības, iespējams nodrošināt ilgtermiņa ieguvumus," saka Surgofts.
Kvalitatīvi renovējot agrākos laikos uzceltus namus, arī ir iespējams panākt ļoti ievērojamu ēkas energoefektivitātes uzlabojumu, kas ļoti bieži var tikt samērots arī ar jaunbūvju energoefektivitāti.
Uzziņai: kas ir energoefektivitātes klases
Lai pircējiem būtu ērtāk izvēlēties, mūsdienās ēkas tiek iedalītas klasēs pēc energoefektivitātes rādītājiem, proti, "A+", "A" un "B" klase atbilst augstas energoefektivitātes klasēm un tās tiek noteiktas atsevišķi dzīvojamām un nedzīvojamām ēkām, savukārt "C", "D", "E" un ""F" klase - pamata energoefektivitātes klasēm.
""A" vai "A+" klase nozīmē, ka ēka patērē ļoti maz energoresursu un daļa no tiem jau var tikt saražota no atjaunojamiem energoresursiem, kas var būt gan biokurināmais, gan saules enerģija, gan gaisa un zemes dzīļu enerģija," stāsta vadošais inženieris Krišs Maļinovskis.