Piena krīzi ir jārisina pārstrādes uzņēmumiem un tirgotajiem, aģentūrai LETA pauda Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis.
"Zemnieki ir visu izdarījuši - visus šos gadus uzlabojuši konkurētspēju, visu laiku strādājuši ar zemāko cenu, kas Eiropā ir bijusi. Tas nozīmē, ka viņi ir viskonkurētspējīgākie. Diemžēl tā neizdarība ir pārstrādes, tirdzniecības un Zemkopības ministrijas pusē," teica Norkārklis.
Viņš arī norādīja, ka jau 30 gadus piena krīzēs pārstrādātāju un tirgotāju riski vai biznesa neveiksmes tiek noveltas uz lauksaimnieku pleciem.
Tāpat Norkārklis atzīmēja, ka cēlonis pašreizējai situācijai ir "piena kari" starp Latviju, Lietuvu un Poliju.
Pēc viņa teiktā, būtu jāstrādā pie tā, lai zemniekiem tiktu maksāta Eiropā līdzvērtīga piena pamatcena. Arī stratēģijā "No lauka līdz galdam" atrunāta lauksaimnieku loma pārtikas ķēdē un Zemkopības ministrijai ir jādomā par aktivitātēm, kas nodrošinātu, ka lauksaimnieks saņem godīgu samaksu par saražoto produkciju, bet zemkopības ministram būtu jānostājas lauksaimniecības un sabiedrības pusē un jāsakārto pārstrādes tirgus un tirdzniecība.
Savukārt jautāts, vai bioloģiskās saimniecības piensaimniecības krīzi izjūt citādāk, Norkārklis atbildēja noraidoši, skaidrojot, ka lielas atšķirības starp bioloģisko un konvencionālo piena lopkopību nav, izņemot atsevišķus izņēmumus, kuriem ir ilgtermiņa līgumi bioloģiskās produkcijas realizācijai. Arī lielākā daļa bioloģiskā piena nonāk Lietuvas tirgū, līdz ar to situācija ir ļoti līdzīga un ļoti saistīta.
Asociācija, aptaujājot biedrus, secinājusi, ka patlaban saimniecībām piena iepirkuma cena ir robežās no 20 līdz 40 centiem par litru, bet visbiežāk saimniecībām piena iepirkuma cena ir aptuveni 30 centu par litru. Kritums piena iepirkumu cenās novērojams visām saimniecībām, bet atšķirības izsaka tas, kur piens tiek nodots un cik lielā daudzumā.
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Irbe aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka piena nozarē tuvāko divu mēnešu laikā gaidāma situācijas pasliktināšanās, un piena iepirkuma cena vēl mēnesi varētu samazināties par diviem līdz trim centiem. Marta prognozes ir 20 līdz 25 centi par litru.
Patlaban vidējā piena iepirkuma cena Latvijā ir 28 līdz 30 centi par litru, bet atsevišķiem uzņēmumiem cena jau ir samazinājusies līdz 20 centiem par litru un zemāk. Savukārt Eiropas Savienībā vidējā cena ir 45 centi.
Tāpat viņš skaidroja, ka pašreizējā situācija ir izveidojusies lielākoties ārējo tirgu ietekmes rezultātā.
Irbe un Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis norādīja, ka Latvijas piena ražotāji gatavi plašiem protestiem, ja situācija netiks uzlabota valstiskā līmenī. "Nozares krīze un apdraudējums ir ļoti nopietns, un skaidrs, ka cilvēki nevēlas iekļūt parādu jūrā, bet gan savlaicīgi izvairīties no apjomīgiem zaudējumiem," uzsvēra Melnis, norādot, ka saimnieki būšot spiesti pieņemt lēmumu likvidēt ganāmpulkus.
Savukārt zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) aģentūrai LETA stāstīja, ka pašreizēja piena krīze devusi grūdienu sākt nozares problēmas risināt ilgtermiņā.
Analizējot nacionāla līmeņa subsīdijas, Šmits secinājis, ka līdz šim tās esot bijušas domātas nozaru "ugunsgrēku dzēšanai" nevis nākotnes attīstībai. Turpmāk ilgtermiņā valsts atbalstu vajadzētu virzīt, lai atrastu eksporta tirgus vietējiem produktiem.
Savukārt, kamēr piena pārstrāde nav eksportspējīga, ilgtermiņa risinājuma nav, uzsvēra Šmits.
LBLA dibināta 1995.gadā. Tā ir profesionāla organizācija, kurā apvienojušies bioloģiskās lauksaimniecības produktu ražotāji, pārstrādātāji, tirgotāji un šīs kustības atbalstītāji.